Betöltés

Hírek

Madárgyűrűzés Bánokszentgyörgyön

Februári madárgyűrűzésén Nagy Gábor kollégánk, aki madárgyűrűzőként is tevékenykedik, 50 madarat fogott be hálójával a Bánokszentgyörgyi Erdészet irodájának udvarán.

Ezen tudományos megfigyelések alkalmával a szakemberek komoly következtetéseket vonnak le. Ez egy kivételes alkalom volt, mert nem költöző madarakat fogott be ezúttal, de egyébként a kutatások legfőbb célja a vonulás nyomon követése. Ilyenkor a madárgyűrűzők vizsgálják a madarak élettartamát, a területhasználatukat, hol fészkelnek, hova vonulnak el télen, milyen messzire, mennyien jönnek vissza…

A folyamat: kifeszíti a hálót, befogja a madarakat, egyesével, óvatosan kiszedi a madarakat a hálóból, egy pamutzacskóba helyezi őket, ahol megnyugszanak, dokumentálja az adatokat, majd elengedi az összes madarat.

Sokszor bemutató jelleggel is gyűrűzött már madarakat, mindig elmondja: azon felül, hogy kis stressz éri őket, sem a hálóban, sem az adatgyűjtés során semmi bajuk nem lesz. Egyébként most is óvatosan, kivételes szakértelemmel szedte ki a kis szárnyasokat a hálóból. De hát többezer madárral a háta mögött, ez nem is csoda…

Amiket ilyenkor feljegyez: a példányok kora, súlya, ivara, szárnyának hossza, zsírtartalék és izomzat jellemzői.

Ahhoz, hogy valaki madárgyűrűzést végezzen, vizsgázni kell, előtte pedig nagyon sokat tanulni!

Fotók: Husz Tímea, Steyer Edina